З метою інформування населення Вижницької міської територіальної громади про Африканську чуму свиней ПОВІДОМЛЯЄМО!

Вижницька міська рада інформує, що в приміщенні міської ради о 09.30 год. 31 жовтня 2017 року відбулось засідання за участю міського голови та голів політичних фракцій. На засіданні було повідомлено про дослідження в Державному науково-дослідному інституті лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м.Київ) трьох проб біологічного матеріалу, відібраних від свиней в свиногосподарстві фізичної особи підприємця села Іспас  Вижницького району Чернівецької області та виявлено  ДНК вірус африканської чуми свиней (звіт про результат досліджень 008807 п.м./17 від 30.10.2017 р.)

Також на офіційному веб-сайті Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області повідомлено, що з метою координації дій з локалізації та ліквідації спалаху АЧС 30.10.2017 р. проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Вижницькій районній державній адміністрації, рішенням якої затверджено план з ліквідації АЧС, визначено межі епізоотичного осередку, зон захисту та нагляду.

В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника АЧС, встановлено ветеринарно-поліцейський пост, облаштовано  дезба’єр, виставлено знаки “карантин” та забезпечено цілодобове чергування на постах ветеринарними спеціалістами та працівниками національної поліції.

Зоною захисту визначено с. Іпас, сусідні населені пункти Бережниця, Чорногузи, Мілієве та місто Вижниця  визначені як  зона нагляду.

З 31 жовтня 2017 року в  зоні захисту (с.Іспас) працюють робочі групи з метою обліку всього наявного поголів’я свиней та проведення клінічного огляду в господарствах усіх форм власності з подальшим вилученням свиней. 

 

З метою інформування  населення Вижницької міської територіальної громади про Африканську чуму свиней ПОВІДОМЛЯЄМО НАСТУПНЕ

 

Що необхідно знати пересічному громадянину про

Африканську чуму свиней (АЧС) ?

1.      Що АЧС не становить небезпеки для людей.

2.      Що на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп).

3.      Що резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).

4.      Що основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.

5.      Що збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).

6.      Що холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).

7.      Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

Що мають знати власники тварин про Африканську чуму свиней (АЧС)?

АЧС - це:

·                не висококонтагіозна (з низьким ступенем заразності),

·                гостра (ознаки хвороби розвиваються дуже швидко),

·                інфекційна (здатна до зараження, тобто може передаватись від однієї сприйнятливої тварини до іншої),

·                вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому не має лікування)

·                хвороба (хворобливий стан організму - тварина виглядає підозріло, не так як завжди)

·                свиней (хворіють лише домашні та дикі свині).

Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

Що вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини та надзвичайно небезпечний для свиней!

Збудник

ДНК-вірус родини Asfaviridae роду Asfivirus, виду вірус африканської чуми свиней, що характеризується вираженою варіабельністю вірулентних властивостей, високостійкий до факторів зовнішнього середовища: зберігає життєздатність в діапазоні рН від 4 до 10, тривалий час - від тижнів до місяців - зберігається в продуктах і субпродуктах від свиней, що не піддавались термічній обробці (солонина і сирокопчені харчові вироби, харчові відходи, що йдуть на корм свиням).

·                У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів,

·                у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів,

·                копченій шинці - до 5 місяців,

·                у гною - до 3 місяців.

Встановлено декілька сероімуно- і генотипів вірусу африканської чуми свиней. Його виявляють у крові, лімфі, у внутрішніх органах, секретах і екскретах хворих тварин. Вірус стійкий до висушування і гниття; при температурі 60°C інактивується впродовж 10 хвилин.

Ознаки хвороби

Інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить).

Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи (геморагії на шкірі та у внутрішніх органах).

Поросні свиноматки, як правило абортують, незалежно від терміну вагітності на 5–8 добу після зараження чи на 1-3 – лихоманки. На плодових оболонках і шкірі плодів, часто реєструють крововиливи.

Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність при АЧС складає – майже 100 %.