З нагоди відзначення 99-ї річниці Буковинського віча в м.Вижниця відбулись урочистості

03 листопада 2017 року буковинці відзначають 99-ту річницю Буковинського віча.  Адже подія відбулась в 1918 році…

03 листопада 1918 року народні збори у Чернівцях проголосили об’єднання Північної частини Буковини із українським населенням (загалом Кіцманський, Заставнівський, Вижницький, Вашковецький повіти, українська частина Чернівецького і Серетського повітів та переважно українські громади Сторожинецького, Радовецького та Комполунзького повітів) із Західно-Українською Народною Республікою та злуку з "Великою Україною". Але тоді, у 1918 році, прагнення українського населення Північної Буковини не здійснилися. 11 листопада 1918 року королівська Румунія – всупереч волевиявленню Буковинського народного віча – захопила Північну Буковину разом із Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 року було сфабриковане рішення так званого Генерального Конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об’єднання Буковини з Румунією.

Віче було визначною подією та є уроком для всіх українців. 03 листопада  1918 року проявилося волевиявлення буковинців. І то було дуже демократичне волевиявлення, бо українці вирішили об’єднатися з іншими українськими землями, натомість залишаючи румунській частині краю право на самовизначення. То була відповідь на проголошення групою румунських діячів Буковини приєднання до Румунії, незважаючи на національну приналежність і прагнення буковинців. Про віче треба говорити більше і робити висновки. Так, віче є чудовим прикладом об’єднання різних політичних сил заради національної ідеї, чого так бракує зараз. Водночас воно є прикладом того, як можна втратити все, не відстоявши волевиявлення людей. Адже українська влада так і не подбала про організацію захисту з числа етнічних українців у складі австрійських підрозділів, що було можливим, і об’єднання українських земель так тоді і не відбулося.

Буковинське віче не треба зводити до виключно локального рівня. І тоді, у 1918 році, і тепер воно мало і має вагоме значення – як елемент глобального процесу, як свідчення вміння буковинців якісно і оперативно реагувати на виклики історичного моменту, вміння відстоювати свої права, свої інтереси, свою волю та державу.

З нагоди 99-ї річниці Буковинського віча на Вижницькому вічевому майдані відбулись урочистості. Захід відкривали представники влади: заступник Вижницького міського голови Сергій Колотило, заступник голови Вижницької районної ради Сергій Вірста, керуючий справами Вижницької районної державної адміністрації Микола Фуштей.  Виступили голова Вижницького районного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Г.Шевченка Никифоряк Дмитро Михайлович, голова фракції ВО «Свобода» Ілля Стринадко,  заступник голови ГО «Волонтери Вижниці» Людмила Мацюк. Захід відбувся за підтримки органів влади, Вижницької школи мистецтв та відділу культури Вижницької РДА.