До уваги громадян

Із настанням холодної пори року, температурні показники значно знизилися, у зв’язку з цим розпочався опалювальний сезон.  Саме в цей період різко збільшується кількість пожеж, які виникають у житловому секторі. Найбільша кількість загорань властива порушенням правил технічної експлуатації електричних обігрівальних приладів та правил пожежної безпеки під час використання пічного опалення. Для виключення можливості виникнення пожеж під час користування пічним опаленням, необхідно дотримуватись елементарних правил експлуатації. Перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі, щоб не сталось займання сажі. Усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути відремонтовані, заштукатурені та побілені. Біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід розмістити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м. Крім того, не допускається використовувати для розпалювання легкозаймисті та горючі рідини, залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям. Не можна експлуатувати нагрівальні прилади з відкритими дверцятами, сушити на них одяг, дрова та інші матеріали. Усі опалювальні установки повинні відповідати протипожежним вимогам стандартів, будівельних норм та інших нормативних актів.

Щоб уникнути біди під час експлуатації електронагрівальних приладів слід пам’ятати, що вмикатися вони повинні в електромережу тільки за допомогою справних штепсельних з'єднань та електророзеток заводського виготовлення, регулярно очищатися від пилу  і встановлюватись лише на негорючій основі. Ще однією причиною пожежі є застосування саморобних некаліброваних плавких вставок «жучків» в запобіжниках від коротких замикань та памятати наступні правила:

Правила користування побутовими електричними приладами

Користуючись побутовим електрообладнанням слід:

1. Вивчити інструкції з правил користування тих чи інших електроприладів.

2. Суворо використовувати непошкоджене обладнання.

3. Правильно вмикати і вимикати побутові прилади.

4. З електроприладами забороняється працювати мокрими руками.

5.Змінюючи лампочку, необхідно відключати подачу струму в патрон.
6. Не втручатися в роботу побутових лічильників без нагляду дорослих, ремонтувати техніку, яка знаходиться під напругою або використовувати саморобні прилади і пристрої.

7.Дотримуватися правил безпеки при користуванні побутовою електронно-обчислювальною технікою.

8. Не перевантажувати електромережу кількістю працюючих побутової електротехніки, для чого уважно ознайомитися з потужністю, яка вказана в технічних паспортах.

9. При загоранні електропроводки і побутової техн1ки необхідно відключати струм, а потім гасити пожежу.

10. При будь-яких ушкодженнях побутових електроприладів, негайно вимкнути мережу електропостачання.

Правила  електробезпеки

У часи технічного прогресу, нових наукових технологій зросла  кількість небезпек, що чатують на малечу. Поява великої кількості електричного обладнання викликає чималий інтерес у підростаючого покоління.
Для запобігання ураження електричним струмом та попередження нещасних випадків звертаємося до батьків з проханням:

·                      Не залишайте дітей без нагляду;

·                       Інформуйте їх про правила поводження з електричними приладами та правила поведінки поблизу енергообладнання;

·                      Постійно нагадуйте дітям, як себе поводити в критичній ситуації, коли в біду потрапляють вони або хтось з їхніх друзів.

Зокрема зверніть увагу дітей на те, що:

·                      перш ніж увімкнути побутовий прилад у штепсельну розетку, необхідно оглянути, чи не пошкоджена вилка та перевірити неушкодженість ізоляції електричного проводу;

·                      для того, щоб вимкнути побутовий прилад зі штепсельної розетки, потрібно триматись за вилку, а не за шнур;

·                      не вставляти у штепсельну розетку цвяхи, шпильки та інші предмети;

·                      не ремонтувати пошкоджені вимикачі, лампові патрони, штепсельні розетки, які знаходяться під напругою;

·                      не проводити заміну перегорілих або пошкоджених електричних лампочок, які ввімкнуті в освітлювальну мережу;

·                      не вбивати цвяхи в стіни у місцях можливого знаходження електропроводки;

·                      не підніматись по опорах ліній електропередач до електропроводів та на дахи споруд, над якими проходять електричні проводи;

·                      не проводити ігри поблизу ліній електропередач;

·                      у разі виявлення обірваного проводу лінії електропередач, ні в якому разі не наближатись до нього і негайно повідомити про це дорослих;

·                      не влізати на територію загороджених трансформаторних підстанцій та в їх приміщення.

Пам’ятайте!
Ваша уважність та серйозне ставлення до електробезпеки є запорукою життя та здоров’я ваших дітей! Ваше нагадування може врятувати дитину від ураження електричним струмом і зберегти її життя.

Правила

ЗВІЛЬНЕННЯ ПОТЕРПІЛОГО

ВІД ДІЇ ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ

1.  При ушкодженні електричним струмом необхідно якомога швидше звільнити потерпілого від дії струму, тому що від тривалості цієї дії залежить ступінь електротравм.

2. Дотик до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою, викликає в більшості випадків мимовільне судорожне скорочення м’язів і загальне збудження, що може привести до порушення і навіть повного припинення діяльності органів дихання і  кровообігу.

3. Тому першою дією того, хто надає допомогу, повинно бути негайне відключення електроустановки, до якої дотикається потерпілий. Відключення  виконується найближчим  вимикачем, рубильником чи іншим вимикаючим пристроєм.

4. Якщо відключити електроустановку досить швидко не можна, необхідно вжити заходів до звільнення потерпілого від дії струму.

5.  В усіх випадках той, хто надає допомогу, не повинен доторкатися до потерпілого без належних засобів особистої безпеки, тому що це небезпечно для життя.

6. Особа, яка надає допомогу повинна  стежити і за тим, щоб самому не виявитися в контакті зі струмоведучою частиною установки і під напругою кроку.

7. Для відділення потерпілого від струмоведучих частин чи проводу під напругою до 1000 вольт, можна  скористатися канатом,  палицею,  дошкою чи іншим  сухим предметом, що не проводить електричний струм. Можна також відтягнути його за одяг (якщо він сухий і відстає від тіла), наприклад за поли  піджака чи пальта, за комір, уникаючи при цьому дотику до металевих предметів, що оточують, і частин тіла постраждалого, не покритих одягом.

8. Відтягуючи постраждалого, той, хто надає допомогу, не повинен торкатися його мокрого одягу і взуття, тому що вони можуть  проводити електричний струм.

9. Для ізоляції рук того, хто надає допомогу, особливо якщо йому необхідно торкнутися тіла постраждалого, не прикритого одягом, повинен надягти діелектричні рукавички чи обмотати руку шарфом, надягти на неї сукняний кашкет, натягнути на руку рукав піджака чи пальта, накинути на потерпілого  гумовий килимок, прогумовану тканину (плащ)  чи просто суху тканину.

10. Можна також ізолювати себе, ставши на гумовий килимок, суху дошку чи яку-небудь непровідну електричний струм підстилку, згорток одягу.

11. При віддаленні потерпілого від струмоведучих частин рекомендується діяти однією рукою, тримаючи другу в кишені чи за спиною 

12. Якщо електричний струм проходить через потерпілого в землю, можна перервати струм, відокремивши потерпілого від землі (підсунувши під нього суху дошку або відтягнувши ноги від землі мотузкою чи за одяг), дотримуючись при цьому зазначених вище заходів безпеки як стосовно самого себе, так і  стосовно потерпілого.

13. Можна також перерубати проводи сокирою із сухою дерев’яною рукояткою чи перекусити їх інструментом з ізольованими ручками. У крайньому  випадку можна скористатися і неізольованим інструментом, обгорнувши його рукоятку сухою матерією.

14. Після звільнення потерпілого від дії електричного струму необхідно оцінити його стан. Ознаки, по яким можна швидко визначити стан  постраждалого, наступні:

а/ свідомість : ясна, відсутня,  порушена, збуджена;

б/ колір шкірних покривів і видимих слизових тканин (губ, очей): рожеві, синюшні, бліді;

в/ дихання: нормальне, відсутнє, порушене;

г/ пульс на сонних артеріях: добре визначається, погано визначається, відсутній;

д/ зіниці : вузькі, широкі.

15. Якщо в потерпілого відсутня свідомість, дихання, пульс; шкірний покрив синюшний, а зіниці широкі (0,50 см у діаметрі) можна вважати, що він  знаходиться в стані клінічної смерті. Негайно необхідно приступити до оживлення організму за допомогою штучного дихання за способом "рот в рот" чи "рот в ніс" і зовнішнього масажу серця. Якщо потерпілий дихає дуже рідко і судорожно, але в нього прощупується пульс, необхідно відразу ж почати  робити  штучне  дихання. Не слід роздягати постраждалого,  втрачаючи дорогоцінні секунди. Приступивши до оживлення, потрібно подбати при виклик лікаря. Це повинен зробити не той, хто надає допомогу, що не може перервати її надання, а хтось інший. Надавати допомогу необхідно негайно на місці події.

16. Переносити потерпілого в інше місце слід тільки в тих випадках, коли йому чи особі, що надає допомогу, продовжує загрожувати небезпека, чи коли надання допомоги на місці неможливо.

 

 Правила користування побутовими газовими приладами:

У зв'язку з небезпекою користування природним газом, всі, хто користуються газовими приладами зобов’язані:

1. Ознайомитися з інструкціями по використанню газових приладів у вашій квартирі.

2. Утримувати газове обладнання в чистоті.

3. Слідкувати за нормальною роботою газового обладнання, димоходів та вентиляції; перевіряти тягу перед включенням та під час роботи газових приладів.

4. При ушкодженні газового обладнання слід викликати робітників підприємств газових господарств, а не ремонтувати газові прилади самостійно.

5. При появ! запаху газу миттєво закрити газовий кран, вимкнути світло, відкрити вікно, зателефонувати за номером - 104.

6. Перед входом у підвал або льоху перевірте відсутність запаху газу, тільки тоді вмикайте освітлення.

Як діяти у випадку виникнення небезпеки на мережах газопостачання

Якщо відчувається  запах газу в приміщенні, де встановлено газове приладдя:

•    негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
•    не вмикайте електроприладів та освітлення;
•    виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
•    організуйте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;
•    викличте аварійну службу газу за телефоном "104”;
•    з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.
Якщо відчувається запах газу в приміщеннях із значною кількістю людей:

•    повідомте людей, які знаходяться у приміщеннях, про необхідність негайного залишення приміщень;
•    повідомте аварійну службу газу за телефоном "104”;
•    організуйте провітрювання приміщень;
•    не допускайте людей у загазоване приміщення;
•    організуйте чергування біля входів загазоване приміщення до приїзду аварійної бригади газової служби;
•    з прибуттям аварійної бригади служби газу дійте за їх вказівками.
Якщо відчувається запах газу у під’їзді або у підвалі житлового будинку:
•    повідомте аварійну службу газу за телефоном "104”;
•    організуйте провітрювання під’їзду (підвалу);

•    не допускайте в загазовані приміщення людей;
•    організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;
•    з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

Запах газу на вулиці (біля газового колодязя), біля газорозподільчого пункту, біля газобалонної установки:
•    повідомте аварійну службу газу;
•    організуйте охорону місця загазованості до прибуття аварійної бригади служби газу;
•    не допускайте людей в загазовану зону.
Вибух газу та пожежа в приміщенні:
•    негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
•    повідомте аварійну службу газу;
•    організуйте гасіння пожежі, при необхідності повідомте пожежну охорону за телефоном "101”;
•    надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном "103”;
•    не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;
•    до приїзду спеціалістів залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

Категорично забороняється:

•    проводити самовільну газифікацію будинку (квартири, садового будиночку), переставлення, заміну та ремонт газового обладнання;

•    проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади;

•    вносити зміни у конструкцію газових приладів, змінювати устрій димових і вентиляційних систем (каналів), заклеювати вентиляційні канали, замуровувати "кишеню” і люки, що призначаються для очищення димоходів;

•    вимикати автоматику безпеки і регулювання, користуватися газом при несправних газових приладах, автоматики, арматури і газових балонів.

Для забезпечення Вашої безпеки необхідно

дотримуватись таких правил:

·                      Неухильно дотримуйтесь правил користування газовими приладами, стежте за тим, щоб вони були  чистими і справними.

·                      Користуйтеся віконними кватирками для систематичної вентиляції приміщень.

·                      Перевіряйте наявність тяги в димоходах опалювальних печей перед розпалюванням та під час роботи цих приладів.

 

·                      Стежте за справністю припливно – витяжної вентиляції.

·                      Вимагайте від начальників житлово – експлуатаційних контор перевірки вентиляції та димоходів не менше одного разу на квартал.

·                      При відсутності тяги користуватися колонками, котлами для місцевого опалення, гарячого водопостачання та печами категорично забороняється.

·                      Не розміщуйте баки для кип’ятіння білизни на звичайних конфорках газової плити.

·                      Посуд з широким дном потрібно встановлювати на спеціальні конфорки з високими ребрами.

·                      Для ремонту газового обладнання залучайте лише спеціалістів газового господарства.

·                      Не вносьте зміни в конструкцію газових приладів.

·                      Не відключайте автоматику безпеки і регулювання.

·                      Не використовуйте опломбовані чи відключені від газопостачання прилади.

·                      Не порушуйте кріплення газових приладів і газопроводів.

·                      Не перекривайте частково чи повністю димові та вентиляційні канали, не змінюйте їх конструкції.

·                      Не дозволяйте дітям користуватися газовими приладами.

·                      Економно використовуйте газ.

·                      Не залишайте без нагляду газові прилади  увімкненими навіть на короткий час.

·                      Будьте завжди уважні при користування газом – у цьому запорука Вашої безпеки!

 

 

Вижницька міська рада  застерігають мешканців краю дбати про належний протипожежний стан власних помешкань та дотримуватись елементарних правил пожежної безпеки в побуті. Пам’ятайте! Дотримання цих простих, але вкрай необхідних правил, допоможе зберегти ваше житло, майно та найголовніше - життя!