26 квітня – Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф

О 1:23 ночі 26 квітня 1986 року на Чорнобильському реакторі №4 прогримів вибух, і кілька сотень працівників та пожежників намагалися загасити пожежу, що не припинялася протягом 10 днів. Тоді загинуло близько 50 співробітників станції і постраждали сотні рятувальників.  Реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто величезну кількість радіоактивних речовин. За потужністю радіоактивний викид у 300 разів перевищував атомне бомбардування японського міста Хіросіма. В результаті аварії стався викид йоду-131, цезію-137, стронцію-90, ізотопів плутонію та інших радіоактивних часток. Радіоактивна хмара від аварії пронеслася над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Прип'ять і навколишні села ще кілька століть будуть небезпечними для проживання.

З нагоди відзначення Міжнародного дня  пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф 25 квітня 2019 року в приміщенні міської ради зі словами вдячності Вижницький міський голова Олексій Чепіль привітав учасників ліквідації ЧАЕС м.Вижниця.

«Чорнобиль - це не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків. Завдяки самопожертві ліквідаторів аварія стала символом жертовності в ім’я Батьківщини, в ім’я мільйонів людей та прийдешніх поколінь. Ризикуючи своїм життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу й подальшого розповсюдження радіації. Жахливі наслідки цієї трагедії відчуваються досі. Трагедія забрала життя тисяч людей, стала причиною багатьох, в основному онкологічних захворювань, принесла величезними збитками для навколишнього середовища і, кінець кінцем вплинула навіть на хід історії.  

Час не загоїв чорнобильських ран, не стер у пам’яті важкі й героїчні події, імена мужніх добровольців — пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які тієї квітучої весни відправились на зустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність, високий патріотизм, зупиняючи ядерну катастрофу. Їхній та Ваш подвиг назавжди записаний до літопису людської мужності та навічно залишиться у пам’яті українського народу.» - зазначив Олексій Чепіль.

 

 Присутні вшанували хвилиною мовчання ліквідаторів, що вже пішли з життя.