Основні правила поведінки при користуванні піротехнічними засобами та відповідальність

Зовсім скоро наcтануть найбільш очікувані свята в році, це  Новий Рік та Різдво Христове. І, як правило‚ вони не обходяться без піротехнічних виробів. Досить часто, хлопавки, петарди‚ салюти, ракети, феєрверки та інші піротехнічні засоби громадяни купують не у спеціалізованих магазинах, а, здебільшого, у непристосованих закладах торгівлі, на ринках, тощо – у місцях, де продавці не несуть відповідальності за якість товару. Тож придбавши в них піротехніку, зазвичай несертифіковану, люди наражають на небезпеку життя та здоров’я своє й оточуючих!

З метою  інформування населення громади виконавчий комітет Вижницької міської ради нагадує про обовязкове дотримання правил безпеки при використанні піротехнічних засобів!

Потрібно пам’ятати: під час придбання у торговельній мережі піротехнічної продукції необхідно:

·         вимагати у продавця представлення копії сертифіката якості даного товару;

·         перевіряти наявність на піротехнічному виробі інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін;

·         до кожного піротехнічного виробу в обов’язковому порядку має бути інструкція із застосування (експлуатації), що містить інформацію про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком щодо його застосування.

Основними небезпечними факторами при використанні піротехнічних засобів є:

·         Полум’я або високотемпературний струмінь продуктів згоряння. Цей фактор характерний для феєрверків і небезпечний можливістю загоряння легкозаймистих речовин та предметів, які знаходяться поряд з працюючим виробом.

·         Палаючі елементи таких виробів, як салюти, ефект яких досягається розкиданням на висоті палаючих різнокольорових зірок. Час горіння зірок підбирається таким чином, щоб вони встигали згоріти раніше, ніж досягнуть поверхні землі. Тому при неправильному розташуванні виробу ці палаючі зірки можуть упасти на землю. У неякісних бенгальських вогнів іноді відпадають палаючі частки, що є небезпечним у домашніх умовах.

·         Небезпечний склад продуктів горіння. При горінні піротехнічних продуктів у великій кількості утворюються речовини, шкідливі для здоров’я людини.

·         Звуковий вплив. Велика гучність при розриві піротехнічних виробів може викликати у глядачів відчуття дискомфорту або травмування органів слуху.

·         До найбільш небезпечної піротехнічної продукції слід віднести ракети.Стабілізатори, які виконують у них роль направляючої частини, виготовлені з дерева. Через погодні умови, а іноді неякісну, не просушену деревину, яка деформується, виникає загроза травмування під час застосування виробу. Окрім того, при неправильному зберіганні або простроченому терміні використання ракет є небезпека, що вони можуть змінити напрямок польоту.

Категорично забороняється:

·         розбирати, ремонтувати піротехнічні вироби, а також використовувати їх не за призначенням або в умовах, непередбачених експлуатаційною документацією;

·         запускати піротехнічні вироби з рук (крім хлопавок);

·         нахилятися над виробом під час запуску;

·         находитися після підпалу вогнепровідного шнуру (сповільнювача) у небезпечній зоні;

·         направляти або кидати піротехнічний виріб у бік людей, ударяти по них будь-якими предметами;

·         кидати приведені в дію піротехнічні вироби під ноги перехожих з вікон та балконів, запускати феєрверки з дахів будинків та проводити інші дії, від яких можуть постраждати люди або майно;

·         носити піротехнічні вироби у кишенях одягу;

·         запускати піротехнічні вироби з видимими механічними пошкодженнями;

·         залишати побутові піротехнічні вироби без нагляду та у місцях вільного доступу до них неповнолітніх дітей;

·         використовувати побутові піротехнічні вироби особам, які знаходяться у нетверезому стані;

·         використовувати піротехнічні вироби, які створюють світлові та шумові ефекти, на відстані ближче 100 м від будинків, лікарень, дитячих закладів тощо;

·         проводити запуск виробів при сильному вітрі.Також, необхідно уникати можливості випадкового спрацювання піротехнічних виробів унаслідок використання відкритого вогню, куріння, дії нагрівальних приладів тощо.

Правила поводження із найбільш популярними піротехнічними виробами:

Хлопавки. Це одна з найулюбленіших новорічних забавок. Але варто пам`ятати, що не можна направляти хлопавку в обличчя або освітлювальні прилади, застосовувати її поблизу полум`я свічок або розпечених спіралей. Дітям можна користуватися хлопавками тільки в присутності дорослих.

Петарди. Категорично забороняється носити їх у кишенях і без упаковки, не можна розбирати їх, затримувати в руках після підпалу. Слід одразу кинути запалену петарду від себе на відстань 5-6 метрів.

Бенгальські вогні рекомендується використовувати тільки у великих приміщеннях з вентиляцією або на вулиці. При використанні цих і багатьох інших феєрверків необхідно пам`ятати, що неправильне поводження з ними може спричинити пожежу або завдати шкоди здоров`ю.

Нагадуємо, що дотримуючись цих правил, ви уникнете багатьох неприємностей, вбережете своє здоров`я та не наражатимете на небезпеку оточуючих, а свята неодмінно принесуть задоволення та багато приємних вражень.

Продаж  побутових  піротехнічних  виробів   здійснюється через   спеціалізовані  підприємства  торгівлі  та  спеціалізовані
відділи  (секції)   підприємств   з   універсальним  асортиментом
непродовольчих   товарів,   приміщення  яких  обладнані  згідно  з вимогами  охорони  праці,   пожежної   безпеки   та   відповідають технічним, санітарно-гігієнічним, технологічним нормам і правилам.

Реалізацію побутових піротехнічних виробів  споживачам  мають
право   здійснювати   суб'єкти   господарювання,  діяльність  яких
пов'язана з обігом побутових піротехнічних виробів,  за  наявності
передбачених чинним законодавством документів. Т
акож застерігаємо громадян від придбання несертифікованої піротехнічної продукції, яка продається в невстановленому місці, без відповідних документів і несе в собі небезпеку. До кожного піротехнічного засобу обов’язково має бути інструкція, а також має бути вказана дата виготовлення та термін придатності. Дотримуйтесь цих умов, щоб уникнути на вашому святі нещасних випадків. Особливо це стосується дітей! Законодавством України продаж будь-яких піротехнічних засобів особам до 18 років категорично заборонений. Діти, які купують небезпечні забавки можуть отримати травми, опіки, каліцтва. Підприємців-порушників буде притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів (ст.195-6 КУпАП). Санкція статті передбачає накладання штрафу в розмірі від 595 гривень. За повторне правопорушення – 1700 гривень з конфіскацією предметів торгівлі.