Зміна прізвища дитини

Зміна прізвища дитини

 

 

 Зміна прізвища в одноособовому порядку.

Це застосовується лише в тому випадку, якщо другий з подружжя помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім. В такому випадку питання зміни прізвища дитини буде вирішувати Орган опіки та піклування за заявою матері/батька. Змінити прізвище одноособово через РАЦС без поважних причин неможливо.

 Зміна прізвища дитини молодшого віку.     

У разі зміни прізвища обома батьками змінюється і прізвище дитини, яка не досягла семи років.  Якщо ж вона досягла семи років - зміна її прізвища відбувається лише за згодою дитини. Для цього потрібно звернутися до органу РАЦСУ за місцем проживання заявника та подати спільну заяву, в якій буде йти мова про те, з якого на яке буде змінено прізвище.

 Заперечення одного з батьків на зміну прізвища дитині.

У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини, спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини. Участь органу опіки та піклування в судовому порядку не є обов’язковою, тому справа буде розглядатися без їх залучення.

Зміна прізвища дитини в судовому порядку.

Звернення до суду відбувається шляхом подання позовної заяви позивачем. В позовній заяві зазначаються як моральні причини зміни прізвища дитини (носіння прізвища приносить дитини моральні страждання, болісні спогади, впливає на її емоційний стан), так і практичні (важкість промови, неблагозвучність, невдале сполучення прізвища, ім’я та по-батькові, різна національність позивача та відповідача, про що свідчить прізвище).

 Перелік документів необхідних для розгляду справи в судовому порядку.

·позовна заява

·копія паспорта позивача і відповідача

·довідка про реєстрацію дитини разом з позивачем

·копія свідоцтва про народження дитини (обов’язково)

·довідка про заборгованість по аліментах (якщо така є)

·копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розлучення (рішення суду)

·характеристика з місця роботи, місця проживання (не обов’язково, але бажано)

Крім того, до заяви можна прикріпити будь-які документи, що підтверджують обґрунтованість позовних вимог. Також, не зайвими в даній категорії справ будуть показання свідків. Після отримання рішення суду на користь позивача- орган РАЦСУ вносить зміни до Актового запису та видає нове Свідоцтво про народження, в якому буде зазначатись нове, змінене прізвище.

 Зміна прізвища дитини після позбавлення батьківських прав батька (матері).

Особа, позбавлена батьківських прав, втрачає особисті немайнові права на дитину і звільняється від обов’язків щодо її виховання.  У зв’язку з цим відпадає необхідність в отриманні згоди батька або матері, позбавлених батьківських прав для зміни дитячого прізвища. Щоб поміняти дитяче прізвище необхідно звернутися в РАЦС з письмовою заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану. Також буде потрібно свідоцтво про народження та рішення суду про позбавлення батьківських прав тата (мами).

Зміна прізвище дитини матері одиначки.

Порядок зміни прізвища дітей одиноких матерів аналогічний до попередньої ситуації і проводиться працівниками відділу державної реєстрації актів цивільного стану за заявою матері.

Зміна прізвища дитини з власної ініціативи.

Згідно зі статтею 295 Цивільного кодексу з шістнадцятирічного віку дитина має повне право самостійно (без врахування думки батьків і опікунів) змінити своє прізвище. Діти, які досягли 14 років, наділяються правом ініціювати процедуру заміни власного прізвища. Однак, для завершення процесу потрібна згода батьків або того з них, з ким проживає дитина.

Зміна прізвища дитини під час отримання паспорта.

Згідно із законодавством кожен українець, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов’язаний отримати паспорт громадянина України (ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спецстатус»).

Нагадаємо, раніше видача паспортів проводилася з 16 років, в зв’язку з чим процедура зміни прізвища дитини могла проводитися одночасно з отриманням паспорта. При цьому згода батьків на зміну прізвища не була потрібна, оскільки з 16 років дитина самостійно приймає рішення щодо зміни П.І.Б.

Порядок оформлення і отримання паспорта на нове прізвище передбачає попереднє звернення до РАЦСу за місцем проживання дитини. При цьому, якщо дитині вже виповнилося 14 років, вона самостійно подає заяву, якщо немає чотирнадцяти — заявку на зміну прізвища подають батьки. До заяви додається такий пакет документів:

·фотографія заявника

·свідоцтво про народження

·згода обох батьків

·довідка з місця проживання

·квитанція про сплату держмита

·згода батьків на зміну прізвища дитини

Якщо умови звернення дотримані і підстав для відмови в наданні дозволу на зміну прізвища немає, у встановлений термін РАЦС видає заявнику «Свідоцтво про зміну імені». На підставі цього документа оформлення паспорта буде проводитися на нове прізвище.

 

 
Контактна інформація! Звернутися по допомогу до фахівців Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: Чернівецька область, м. Вижниця, вул. Українська, 100Б, тел. (0 3730) 2-31-58.
Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103
(дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України є безкоштовними та приймаються цілодобово).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ч О Р Н О В И К И:

В сімейному законодавстві встановлено, що після народження дитини у шлюбі або ж не в шлюбі, визначається її походження, та в залежності від походження її від того чи іншого чоловіка, він вноситься у свідоцтво про народження та в актовий запис, батьком дитини. Дитині дається прізвище батька (або подружжя) та відповідно по-батькові. Проте, виникають ситуації, коли з певних причин один з батьків, з ким залишилася проживати дитина, бажає змінити прізвище дитини на власне. Як свідчить практика, у більшості випадків, це буває мати, яка після розірвання шлюбу обрала знову своє дівоче прізвище, та бажає, щоб дитина також його носила.

Сімейним кодексом України надана така можливість. При цьому, законодавством також встановлено, що якщо дитина не досягла семи років, то її думка при зміні прізвища не враховується, якщо ж дитина досягла семи років, то враховується і її думка.

Окрім цього, законодавством передбачено мирний спосіб вирішення даного питання. Зокрема встановлено, що у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків. Проте, на практиці рідко трапляються випадки, коли другий із батьків погоджується на це. Але у випадку згоди обох батьків на зміну прізвища дитини, батьки спільно подають заяви до органів РАЦСу, в якій висловлюють бажання змінити прізвище дитини на інше.

Отже, як з розуміло, в більшості випадків досягти згоди щодо мирного врегулювання даної ситуації не є можливим, тому один з батьків змушений звертатись до суду з позовною заявою про зміну прізвища дитини.

Судовий порядок вирішення проблеми та особливості написання позовної заяви
Відповідно до умов Сімейного кодексу України, у разі заперечення одним з батьків щодо зміни прізвища дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Проте, відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України участь органу опіки та піклування не є обов’язковою в даній категорії справ, а тому справа буде розглядатися без залучення до участі органу опіки та піклування.

Сімейним законодавством України не передбачено список конкретних випадків, або ж підстав для зміни прізвища дитини, що дає можливість використати будь-які обґрунтовані приводи для успішної реалізації даної судової процедури.

Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем (особа, яка звертається до суду з позовною заявою, тобто той з батьків, хто бажає змінити прізвище дитини) до Відповідача (той з батьків, хто не бажає змінювати прізвище дитини).

Взагалі, я рекомендую, до реалізації цієї судової процедури підготуватися. Мається на увазі, що необхідно провести судову процедуру стягнення аліментів (рішення про стягнення аліментів бажано, щоб Відповідачем не виконувалося), а також, якщо Відповідач виявить бажання – встановити графік зустрічей Відповідача з дитиною (це не обов’язково, адже дане бажання повинно виходити від Відповідача), який би він також не виконував належним чином.

Так як конкретних підстав для зміни прізвища дитини не існує, можливо вдатися до певних маніпуляцій, та використовувати загальне правило сімейного законодавства, яке вказує на те, що при вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, що засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Зокрема, Сімейним кодексом України встановлено правило, що мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, а розірвання шлюбу, та проживання батьків окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав і не звільняє від обов’язків. Тому, відштовхуючись від даних положень законодавства, можна аргументувати свої позовні вимоги тим, що Відповідач не виконує своїх батьківських обов’язків по відношенню до дитини, нехтує ними, не бере жодної участі у вирішенні важливих питань, пов’язаних з вихованням та утриманням дитини, жодним чином не піклується про стан здоров’я дитини, не забезпечує дитині належні умови для здорового зростання і духовного та фізичного розвитку, не намагається забезпечити належного медичного обслуговування, а також своїм негативним ставленням до Позивача, негативно впливає і на дитину.

Натомість, усі обов’язки по утриманню та вихованню дитини виконує Позивач, дитині було створено усі необхідні умови для здорового фізичного та морального розвитку, духовного збагачення, а також забезпечено належне медичне обслуговування. Також, Позивач позитивно характеризується з місця роботи, та з місця проживання, зарекомендував себе як відповідальний співробітник та добрий сусід.

Окрім того, необхідно звернути особливу увагу суду на той факт, що зміна прізвища дитини ніяким чином не впливає на законні права, інтереси та обов’язки Відповідача щодо дитини. Хоч Відповідач і являється біологічним батьком дитини, проте у зв’язку з відсутністю будь-якої участі Відповідача у житті дитини, вона не повинна носити його прізвище.

Також, необхідно включити моральну складову у позовну заяву. Зокрема, можна зазначити, що у зв’язку зі зміною прізвища, наприклад, матері, вона бажає, щоб дитина носила спільне з нею прізвище, аби дана обставина не призводила до непорозумінь та відповідних труднощів у спілкуванні з оточуючими людьми, та позбавити дитину в майбутньому відчуття «неповноцінності», адже дана обставина буде негативно впливати на емоційний стан дитини. Окрім цього, можна в текст позовної заяви додати деякі обставини життя, які можна пов’язати з Відповідачем, і які мали негативний вплив на дитину.

Даний процес, як і процес позбавлення батьківських прав може носити превентивний або попереджувальний характер. Це в першу чергу пов’язано з тим, що той з батьків, хто проживає окремо від дитини, може нехтувати своїми обов’язками саме через особисту неприязнь до Позивача, проте при цьому розуміти, що це його дитина, та любити її. Коли ж один із батьків звертається з таким позовом, то не обов’язково має на меті бажання його повної реалізації. Даний процес може виступити попередженням про наслідки у випадку, якщо той з батьків хто проживає окремо від дитини не братиме активну участь в житті дитини, та в її утриманні.

Щодо дій Відповідача у даному процесі, то в залежності від дійсних обставин справи необхідно обирати тактику захисту, яка підвищить моральний облік Відповідача у справі, та надавати усі докази, які тільки можливо, аби довести свій високий культурний, моральний та духовний розвиток, а також відповідальне ставлення до обов’язків, та надавати суду письмові заперечення. Не рекомендую обирати тактику типу «я біологічний батько, а тому дитина повинна носити моє прізвище», вона не є успішною. Навпаки, судді позитивно ставляться до людей, які визнають свої помилки, та бажають їх виправити.

Встановлення підсудності справи, тобто визначення в якому саме суді першої інстанції буде розглядатись справа. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України в даному випадку застосовуються загальні правила підсудності, тобто позови, про зміни прізвища дитини пред’являються лише за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача.

Таким чином, для звернення до суду з позовом необхідно зібрати наступні документи:

·      копія всіх сторінок паспорту Позивача (не обов’язково, але бажано);

·      копія всіх сторінок паспорту Відповідача (не обов’язково, але бажано);

·      копія свідоцтва про шлюб / копія свідоцтва про розірвання шлюбу / копія рішення суду про розірвання шлюбу (обов’язково);

·      копія свідоцтва про народження дитини (дітей) (обов’язково);

·      довідка по формі № 3, або № 2 з житлово-експлуатаційної служби (не обов’язково, але деякі судді вимагають як доказ проживання дитини з Позивачем);

·      копії характеристик з місця роботи, місця проживання (не обов’язково, але бажано);

·      копія рішення суду про стягнення аліментів / копія аліментного договору (не обов’язково, але бажано);

·      довідку про заборгованість по виплаті аліментів із органів Державної виконавчої служби (не обов’язково, але бажано);

·      копії рішення суду про встановлення графіку зустрічей дитини з іншим з батьків (не обов’язково, але бажано);

·      копії усіх інших документів, які можуть обґрунтовувати та підтверджувати Ваші позовні вимоги;

Також, в даному виді судочинства необхідно використовувати такий вид доказів, як покази свідків. Даний вид доказів є дуже ефективним в даному випадку, а у сукупності з письмовими доказами фактично дасть можливість досягти позитивного результату у справі.

Судовий збір
Порядок та підстави для сплати судового збору регулюються Законом України «Про судовий збір». Судовий збір сплачується за подання позовної заяви.

Відповідно до зазначеного закону, а саме підпункту 2 п. 1 ч. 2 ст. 4, необхідно сплачувати суму судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру.

Подання позовної заяви до суду
В судах вказані час та дні, коли можна подати позовну заяву або інші процесуальні документи до канцелярії суду. Сформований пакет документів, тобто позовна заява з додатками (а також копія позовної заяви з додатками для відповідача по справі та інших осіб, які беруть участь у справі) подається до канцелярії суду. Позовну заяву можна також направити поштою – цінним листом, обов’язково з описом документів, які Ви надсилаєте та поштовим повідомленням.

Після отримання позовної заяви судом, вона реєструється. Під час подачі необхідно мати екземпляр самої позовної заяви, яку Ви можете залишити у себе, та на якій, відповідно, ставиться відмітка суду про прийняття від Вас пакету документів. Дана дія не є необхідною, але це гарантія для Вас, що подані документи не будуть втрачені.

Таким чином, після подачі позовної заяви, пакети документів формуються у справу, яка автоматизованою системою розподілу призначається на суддю, який відкриває провадження. Вам повинна надійти судова повістка про призначення справи до розгляду. Оскільки бувають моменти, коли судові повістки приходять невчасно або взагалі не надходять, потрібно їхати до суду та перевіряти стан справи.

Отримання рішення по справі
Після оголошення рішення у справі про зміну прізвища дитини Ви можете отримати його копію, але виконання рішення може відбутися лише через 10 днів, а саме з моменту набрання рішенням законної сили. Дане рішення передається Вами до органів РАЦСу, де вносяться зміни в актовий запис та у свідоцтво про народження дитини.

Допомога адвоката у даному судовому процесі є не обов’язковою. Проте, практика реалізації даних судових справ майже відсутня, а тому і самі судді дуже обережно ставитимуться до даного процесу, з метою проведення процедури в рамках законності. Допомога досвідченого адвоката надасть Вам можливість уникнути протиріч типу: чи необхідно звертатися одразу до суду, чи можливо спочатку до органів опіки та піклування з метою вирішення даного спору, а також чи не будуть зайвими деякі докази при формуванні доказової бази. Також, кваліфікований адвокат допоможе з вибором тактики чи стратегії ведення процесу. Окрім цього, необхідно не забувати про моральний та психологічний тиск як самої судової процедури, так і тиск з боку Відповідача, який однозначно буде негативно та агресивно налаштований проти Позивача.

 

 

 

 

                Хто може змінити своє ім'я, прізвище та по батькові

Як відомо, ім'я фізичної особи - громадянина України складається з прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої така особа належить.

Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені або по батькові) проводиться лише стосовно громадян України.

Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та ім'я. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та ім'я за згодою батьків або піклувальника.

У разі, коли другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про батька дитини внесені до актового запису про народження за заявою матері достатньо згоди одного з батьків.

Заява про надання згоди батьків або піклувальника на зміну прізвища або імені може подаватися ними особисто, а у разі, коли заява через поважну причину не може бути подана особисто одним з батьків, така заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою або прирівняна до нотаріально засвідченої, від його імені може бути подана другим з батьків.

Дитина, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного імені.

Що стосується дітей молодшого віку, то в разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. А ось прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється тільки за її згоди.

У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене зі згоди обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.

За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєно прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними  може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Державна реєстрація зміни імені, прізвища або по батькові

Державна реєстрація зміни імені проводиться за заявою фізичної особи відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання.

Заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України. Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подаються свідоцтво про народження та довідка з місця проживання.

Шістнадцятирічний заявник, який ще не отримав паспорт громадянина України, пред'являє свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, що з дня досягнення 16-ти років пройшло менше місяця.

Документи

До заяви про зміну імені додаються:

·свідоцтво про народження заявника;

·свідоцтво про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі);

·свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);

·свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

·свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;

·фотографія заявника;

·квитанція про сплату державного мита.

Вартість

Розмір держмита за зміну імені, прізвища або по батькові становить 5 грн. 10 коп. У разі повтороного зміни - 51 грн. За зміну прізвища у зв'язку з реєстрацією шлюбу держмито не стягується.

Підстави для відмови

Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну імені може бути:

·

·перебування заявника під слідством, судом, адміністративним наглядом;наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

·офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

·подання заявником неправдивих відомостей.

Термін розгляду заяви

Заява про зміну імені розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у тримісячний термін, за наявності поважної причини цей строк може бути продовжено ще на 3 місяці.