Опіка та піклування – особлива форма турботи про дитину!
Опіка та піклування - це сімейна форма влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сім'ю з метою забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав, чи з інших причин, залишились без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опікун чи піклувальник - є законним представником інтересів дитини і відповідальним за її життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток.
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом.
Опікуном, піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. Згідно статті 244 Сімейного кодексу України, опікуном, піклувальником дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа. При призначенні дитині опікуна або піклувальника органом опіки та піклування враховуються особисті якості особи, її здатність до виховання дитини, ставлення до неї, а також бажання самої дитини.
Не може бути опікуном, піклувальником дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, особа, позбавлена батьківських прав, а також особа, інтереси якої суперечать інтересам дитини.
Особи, які виявили бажання взяти під опіку чи піклування дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, зобов’язані пройти курс навчання з проблем виховання таких дітей в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Родичі, в яких проживає дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування, що мають намір взяти її під опіку, піклування, курс навчання не проходять.
Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання такі документи:
1. Заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
2. Довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;
3. Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
4. Копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
5. Довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;
6. Копію паспорта;
7. Висновок про стан здоров’я заявника, складений за відповідною формою;
8. Довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
9. Довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника;
10. Письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, підпису посадової особи та дати.
За більш детальною інформацією звертайтесь до служби у справах дітей Вижницької міської ради за адресою: м. Вижниця, вул Українська, 34.